Najvzácnejšia tekutina

Patrik Paľák, Greenpeaces
            Voda. Čo si pod tým slovom dokážeme predstaviť?  Určite to, že je jedna z najdôležitejších zložiek na Zemi pre všetky organizmy.I keď je na Zemi vody zatiaľ dostatok, neznamená to, že by sme ňou mohli plytvať. Práve naopak. Mali by sme si ju chrániť a šetriť preto, lebo sa môže stať, že o pár rokov voda nemusí byť. Šetriť vodou sa dá mnohými spôsobmi. Napr. Už len keď vymeníme kvapkajúci vodovodný kohútik ,tak si predstavte koľko vody by sme ročne ušetrili. Často keď vidím, že niekto umýva auto pitnou vodou, tak sa tak nad tým zamyslím: ,, Prečo?“ Veď poznáme veľa druhov vody, prečo by sme si mali míňať práve tú pitnú. Napríklad úžitková voda . Myslím, že keď to auto ňou  umyjeme, tak bude rovnako čisté ako keby sme ho umývali pitnou vodou.
            Predstav si, že sa zobudíš v roku 2100. Na Zemi je nedostatok vody. Zvieratá pomaly vymierajú kvôli nedostatku vody v jazerách, riekach a potokoch. Vody v nich sú znečistené alebo vysušené. Už to nie je to, čo bývalo kedysi, dlhé sprchovanie tu už prakticky neexistuje. Kúpaliská a plavárne pre nedostatok vody zrušili. Čistíme sa tak, že si navlhčenou handrou umývame telo. Kvôli nedostatku vody sa ani to auto nedá umyť. Vodovodný kohútik už netreba opravovať, lebo z neho netečie žiadna voda. Mysleli sme, že vody bude stále dosť, ale bohužiaľ to tak nie je. Niektorí ľudia už zomreli aj na dehydratáciu a infekcie. Pre nedostatok stromov ľudia majú problémy s dýchaním. Polievať záhrady nie je čím. Keď prší, dážď je taký kyslý, že úroda nestačí, preto je strava prevažne syntetická. Pre ľudí, ktorí chodia do práce je voda dôležitejšia ako peniaze. Dá sa to tak povedať, že ľudia nepracujú pre peniaze, ale platia ich pitnou vodou. Znamená to, že ľudia si vodu cenia najviac na svete. Keď to vidíš, praješ si, aby si sa mohol vrátiť do minulosti a zachrániť, čo sa ešte dá.
          Ja som si vybral povolanie inštalatéra, aby som sa svojou prácou mohol pričiniť o šetrenie a 100 % recykláciu najvzácnejšej tekutiny akú na Zemi máme, aj keď si to mnohí ešte neuvedomujeme.

Počet hlasov: 2540
<<<<<<< HEAD -->