Brownfield - a čo s ním ďalej?

Emma Dubovecká, Mudrlanti
       Čo s ním ďalej ?  To je otázka, nad ktorou som sa nikdy poriadne nezamyslela. Vždy keď idem okolo, ignorujem to. Ale je pravda, že by sa to malo začať nejako riešiť, lebo niektoré časti našich krásnych miest vyzerajú neesteticky, ba až odpudzujúco. Aj v mojom bydlisku ich máme niekoľko, ale keďže sú v súkromnom vlastníctve, mesto nemá dosah na ich skrášlenie a oživenie. Mám pocit, že aj nebo plače, keď to vidí.                                                             
        A pritom by stačilo len použiť fantáziu a postaviť na mieste, kde sa rozpadávajú budovy, rastie burina a zhromažďuje sa odpad niečo, čo by zaujalo ľudí a obohatilo ich životy. Mne by sa celkom páčilo, ak by tam bolo niečo iné... Niečo čo inde nenájdete... Niečo, čo by sa páčilo všetkým generáciám. Napríklad veľká multifunkčná budova, v ktorej by bolo všetko. Na prvom poschodím by bola kaviareň, v ktorej by si mohli posedieť mamičky a popíjať kávu, kým sa ich deti hrajú s opatrovateľkami na ihrisku. Na ihrisku by bolo všetko usporiadané a vymyslené tak, aby si tam nikto nemohol ublížiť. Ak by nejaké dieťa spadlo, zem by sa zmenila na mäkkú penovú podložku. To isté by sa stalo zo stenou, ak by detičky nestihli zabrzdiť lietajúci tanier, na ktorom by sa prevážali z jednej časti ihriska na druhú. Druhé poschodie by bolo rozdelené na štyri časti.  V každej by bolo jedno ihrisko. Napríklad futbalové, basketbalové, volejbalové a ľadová plocha, na ktorej by sa mohlo buď korčuľovať alebo hrať hokej. Tretie poschodie by tvorila veľká tanečná sála, ktorá by bola rozdelená tiež na štyri časti protihlukovými stenami, aby sa nemiešala hudba. Na štvrtom poschodí by boli dve sály s obrovskými obrazovkami, na ktorých by ockovia (muži) pozerali futbal alebo iné športové prenosy, o ktoré majú záujem. Mali by tam zadarmo servis a občerstvenie.  Na piatom poschodí by bola knižnica, v ktorej by boli takmer všetky knihy sveta.  Šieste poschodie zaplnila veľká jupmer aréna. Na siedmom poschodí by boli rôzne kiná.  Obľúbené 5D kino by tam bolo trikrát a boli by tam ešte aj dve obyčajné premietacie sály. Na poslednom - ôsmom poschodí by bol skate park. Medzi poschodiami by sme sa pohybovali výťahmi na špeciálne náramky. Náramok by sme si kúpili pri vstupe za symbolickú cenu.      
Toto je len jeden z nápadov, ako by sa pusté a zarastené plochy v našom meste dali využiť. Možno by sa konečne deti a mladí ľudia prestali bezcieľne pohybovať v uliciach a využili by svoj voľný čas na niečo zábavné a poučné. Boli by tam pod dozorom dospelých a tí by si tiež prišli na svoje.  -->